logotype

Pałac

       Niewielka miejscowość GŁUCHOWO położona jest około 40 kilometrów na południe od Poznania i około 11 kilometrów od Kościana, przy trasie komunikacyjnej Poznań - Wrocław, w województwie wielkopolskim.

Początkowo, dawna własność książęca nadana klasztorowi cysterek w Owińskich, co potwierdził w 1280 roku książę Przemysł II. W 1518 roku wieś / za zgodą króla Zygmunta Starego / sprzedano w ręce prywatne.

Tu wzniesiono pod koniec XVII wieku dwór siedzibę gałęzi rodzinnej. Wybudowany przez Andrzeja, dziedziczony następnie przez spadkobierców po mieczu i po kądzieli. W połowie XVIII wieku Adam Kołaczkowski wraz z żoną buduje kościół murowany p.w. św. Katarzyny w miejscu drewnianego, podobnie w miejscu starszego nowy, okazały budynek dworski.

W 1873 roku powymierali właściciele Jaraczewscy. Dobra ziemskie nabywa Stefan Żółtowski z Kadzewa.On to rozbudował i przebudował wcześniejszy obiekt, pałac i tu przeniósł swa siedzibę. Na początku XX wieku Głuchowo otrzymał młodszy syn Henryk, który, jako bezdzietny adoptował swego bratanka i około 1930 roku przekazał majątek w jego ręce.

Marceli Żółtowskiherbu Ogończyk wraz z żoną Różą z Turnów to ostatni właściciel z gałęzi rodzinnej. Sam pan Marceli zginął, został zabity w Katyniu. Wymienione rodziny na trwałe zapisały się w historii miejscowości, pałacu, majątku.

W czasie Il-j wojny światowej majątek zajęli Niemcy. Po wojnie został zniszczony przez rozparcelowanie. Utworzono tu miedzy innymi Państwowe Gospodarstwa Rolne - funkcjonujące, aż do 1993 roku.

Kolejno ziemie z zabudowaniami przejęła Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa z Oddziałem w Poznaniu.

Był tu także zakład dla ociemniałych, siedziba dyrekcji PGR, przedszkole, ostatnio majątek odkupił właściciel prywatny, nie związany rodzinnie z wcześniejszymi właścicielami.

Nad wejściem głównym zakomponowano akcent dekoracyjny, sztukatorski w którego świetle umieszczono kamienną tablicę z herbem OGOŃCZYK, a pod nim inskrypcje związane nazwiskiem właścicieli.

Nowi właściciele obiektu w 2013r wykonali kompletny remont dachu pałacu. Inwestycja została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W dalszych latach planowane jest odrestaurowanie elewacji pałącu oraz remont wewnątrz budynku.

 

 

 

 

 
2018  Karczma Przy Pałacu  globbers joomla template